25 Mayıs 2014 Pazar

Soma İçin... İkiyüzlülük ve Sahtekarlık İçin...

Soma'daki katliamın üzerinden neredeyse iki hafta geçti. İlk haftasında televizyon ve gazetelerde gördüğümüz şey acıydı, hüzündü, gözyaşıydı, kayıplardı, kalan sağlardı... İkinci haftasına girdiğimiz günden beriyse tek gördüğümüz 'Soma İçin...' girişimleri oldu:

- Dolmuşçular bugün Soma İçin çalışacak ve yardım toplayacaklar...
- Ünlü restoranın valeleri tüm bahşişlerini Soma'ya gönderecek...
- Futbol takımları Soma İçin yardıma girişti...
- Soma İçin kampanyaya başladık!
- Tüm konserler Soma İçin!
- Soma İçin bütün ünlüler birleşti!
- Milli takımdan Soma'ya destek...
- ...
- ...

Bu bir doğal afet değil, faili belli bir katliam. 3 kişi de ölse, 300 de, 300000 de ölse katliam. Kimse ölmese bile o madenlere birinin bilinçli olarak sokulması ise öldürmeye teşebbüstür. Bunun açıklaması bu kadar basitken, bir doğal afet gibi davranmak neden? Parayla sadaka dağıtmak neden?  

'Ne yani insanlar yardım etmesin mi? Bunun nesi yanlış?'

Yardım = Sadaka ise zihinlerde, evet etmesin. Yararı yok, zararı çok bu durumun çünkü. Mevzu paraysa, zaten maaş bağlanacak ölenin yakınlarına, sadakanıza ihtiyaçları yok; banka borcuymuş, ev kirasıymış... Ajitasyonu bırakın, bu ülkedeki 60 milyon insanın bu tarz sorunları var zaten. Yani kimsenin sizin sadakanıza ihtiyacı yok. Bu bir yardım da değil. Oradaki şartlar değişmedikten sonra, ne kadar yardım da edilse, maaş da bağlansa, babası ölen 15 yaşındaki Mehmet, 5-6 sene sonra askerden gelince yine o madende çalışmak zorunda kalabilecek. Ki bu da çok normal, madencilik bir sektördür, elbette birileri çalışcak. Sorun da burada başlıyor işte, bu sektörü kurtarmak için yardıma ihtiyaç var, ötesi için yapılan yardımlar sadece kişisel mastürbasyon. Ünlüler, üç büyükler, iş adamları, stklar, partiler, dolmuşçular ve hatta restoran valeleri; sadaka için değil; eğer gerçekten yardım etmek istiyorlarsa başta maden olmak üzere tüm sektörlerdeki, iş güvenliği, işçi hakları, özlük hakları, sigorta vb. gibi konular için çabalamalı, kamuoyu oluşturmalı, yapmıyorsa da ağzını açmamalı. Ayakkabı göndermek, Beşiktaş atkısı göndermek, 500 lira ceplerine sıkıştırmak, yardım yapanın vicdanını rahatlatır ve günü kurtarır belki ama eldeki 'Bir şeylerin değişmesi lazım!' fırsatının da kaçmasına sebebiyet verir.

Şimdi yazı bitmeden farkında olmadığınız ikiyüzlülüğünüzü yüzünüze vurmak ve belki kızarırsa yüzünüz, insanlığınızla tanışmanızı sağlamak adına söylemek istiyorum ki:

- İş yerinde masana çay bırakan, sigortasız çalışan Ahmet Abi'nin ölmesini mi bekliyorsun?
- Sürekli gittiğin berberde, 17 yaşındaki çırak Haydar'ın sigortasının varlığı üzerine bir fikrin var mı? Çocuğun köyden geldiğini ve berber dükkanında yattığını bilmene rağmen, bir kış gecesi berber dükkanının soğuğunda donarak ölmesinden sonra mı yardım etmeyi düşünüyorsun, cenazesinin kalkması için 3-5 kuruş?
-  Bizzat o çırağın ustası da, Soma İçin isyan etmedi mi ya da?
- Amcanın çalıştığı inşaatın 3. katından boşluğa düşen duvarcı Kemal Abi'nin sosyal hakları ya da tazminatı için bir şey yapmak aklına geldi mi? Ölseydi, o zaman bir başsağlığına gider ve bir yardıma ihtiyaçları varsa her zaman hazır olacağını belirtirdin belki.
- Garson arkadaşın Semih ve Mustafa'nın 2 aydır sigortasının ödenmediğini fark ettikten sonra, onlarla birlikte patrona gidip haklarını savunmasına yardım ettin mi? Mustafa'nın sürekli kullanması gereken ilacı, sigortası başlamadığı için alamaması ve bunun onun ölümüne sebep olması durumunda belki isyan ederdin ha? O zaman eminim elinden geleni yapardın!
- ...

İkiyüzlü, sahtekar, iğrenç insanlarsınız ve daha kötüsü bir çoğunuz bunun farkında bile değil. Yazık...

0 yorum:

Yorum Gönder